salary and employment trends, CRO vs SLO comparison
Back

SATR H2 2024: Primerjava plač in zaposlitvenih napovedi v Sloveniji in na Hrvaškem

Ob koncu leta 2024 Slovenija in Hrvaška beležita različne trende na področju zaposlovanja in plač, ki so se izoblikovali na podlagi regionalnih gospodarskih premikov, razpoložljivosti delovne sile in spreminjajočih se pričakovanj zaposlenih. 

Po najnovejših podatkih je povprečna bruto plača v Sloveniji 2.353 € v primerjavi z 1.838 € na Hrvaškem, kar izpostavlja različne gospodarske razmere in povpraševanje po delu v obeh državah. (Vir: DZS in SURS) 

S spreminjajočim se trgom dela obe članici EU sledita rasti, ob tem pa se spopadata z izzivi, kot so globalna pričakovanja glede plač, naraščajoče potrebe po delovni sili in strateške prilagoditve ugodnosti za zaposlene. 

Kakšne so torej razlike v plačnih in zaposlitvenih načrtih med državama? 

V raziskavi Trendi gibanja plač in zaposlovanja (SATR) za drugo polovico leta 2024 smo na podlagi odgovorov 500+ podjetij primerjali trende na področju plač in zaposlovanja med Slovenijo in Hrvaško. 

 

Napoved zvišanja plač v Sloveniji in na Hrvaškem odraža edinstvene potrebe trga 

Načrti delodajalcev glede sprememb plač v drugi polovici leta 2024 v Sloveniji in na Hrvaškem odražajo pomembne razlike v pristopu k upravljanju plač in privabljanju kadra.  

Glede na raziskavo SATR H2 2024 v Sloveniji ostajajo podjetja bolj zadržana, saj le približno tretjina načrtuje zvišanje plač, medtem ko dve tretjini anketiranih delodajalcev (62,46%) ne namerava povišati plač zaposlenim. Ta stabilen pristop odraža osredotočenost na vzdrževanje stabilnosti v že tako konkurenčnem okolju. 

Nasprotno pa se hrvaški delodajalci nagibajo k zvišanju plač, saj več kot polovica anketiranih podjetij izraža namero po dvigu plač. Ta korak je verjetno posledica potrebe po privabljanju in zadrževanju kadra na trgu, na kar pa močno vplivata sezonski turizem in naraščajoči življenjski stroški. 

Čeprav sta Slovenija in Hrvaška geografsko blizu, vsaka od njiju kaže edinstveno dinamiko trga dela. Slovenski pristop trenutno stremi k stabilnosti in vzdrževanju plač, medtem ko napovedana rast plač na Hrvaškem neposredno odgovarja na potrebe trga. 

 

Kakšne pa so razlike glede napovedanih dodatnih ugodnosti za zaposlene? 

Po napovedih SATR H2 2024 slovenski in hrvaški delodajalci zavzemajo različne pristope do dodatnih ugodnosti za zaposlene. Slovenski delodajalci so bolj previdni, saj večina (80,4%) ne načrtuje sprememb dodatnih ugodnosti. 

Medtem pa je na Hrvaškem nekoliko več pripravljenosti na spremembe, saj 37,72% delodajalcev razmišlja o prilagoditvah ali celo nadgradnji svojih paketov ugodnosti. 

Ključno vprašanje je, ali bodo ti trendi ostali nespremenjeni, ali bo leto 2025 prineslo nov val sprememb na trgu delovne sile, katerim se bosta morali obe državi prilagoditi? 

Manpower Slovenija zato vsakih šest mesecev izvaja raziskave o plačnih in zaposlitvenih trendih, aktualno poročilo pa si lahko ogledate tukaj. 

 

Slovenski in hrvaški delodajalci napovedujejo pozitivno neto napoved zaposlovanja 

Zaposlitvene namere za drugo polovico leta 2024 so se povečale v obeh državah, v primerjavi s prejšnjimi obdobji.  

V Sloveniji so napovedi zaposlovanja pozitivne, saj več kot polovica delodajalcev (53,95%) načrtuje povečanje števila zaposlenih, medtem ko le majhen del (11,34%) pričakuje več odpuščanj kot novih zaposlitev, kar poudarja splošno rast trga dela. 

Medtem pa na Hrvaškem 46,04% delodajalcev načrtuje povečanje zaposlovanja, trg dela pa zaznamuje visoko povpraševanje po sezonskih delavcih, ki pa pogosto presega razpoložljivost delavec. 

 

V katerih panogah so delodajalci načrtovali največ zaposlitev? 

Slovenski delodajalci so načrtovali več zaposlovanja v sektorju informacijskih tehnologij, bančništva ter na področju financah in zavarovalništvu.  

Na Hrvaškem pa so napovedi zaposlovanja najvišje v sektorjih turizma in gostinstva, telekomunikacij, elektroinženiringa ter gradbeništva. 

 

Obe državi se soočata z izzivi privabljanja in ohranjanja kandidatov 

Obe državi beležita trende rasti na trgu dela, vendar še vedno soočata z izzivi na področju zaposlovanja

Slovenija in Hrvaška se spopadata s kompleksnostjo sodobnega trga dela, ki ga zaznamujejo naraščajoča pričakovanja glede plač, veliko povpraševanje po kvalificiranih delavcih in vse večji poudarek na ravnovesju med delom in prostim časom. 

Slovenija s povprečno višjimi bruto plačami vodi pri privabljanju kadrov, medtem ko ima Hrvaška svoje edinstvene prednosti v turizmu, kar ustvarja potrebo po dodatnih kvalificiranih kadrih. 

 

Vas zanimajo plače in zaposlitveni trendi za prvo polovico leta 2025? 

Vsakih 6 mesecev Manpower izvede poglobljeno raziskavo o plačnih in zaposlitvenih trendih za Slovenijo in Hrvaško. Poročilo Trendi gibanja plač in zaposlovanja za prvo polovico leta 2025 bo izšlo v januarju 2025. 

Trenutna poročila o raziskavah trga in plačnih sistemov si lahko ogledate TUKAJ

 

Poročilo: Primerjava plač in zaposlitvenih napovedi v Sloveniji in na Hrvaškem, SATR H2 2024
Oglejte si aktualno poročilo
Report: Primerjava plač in zaposlitvenih napovedi v Sloveniji in na Hrvaškem, SATR H2 2024

Druge novice

MEOS young workforce

Vpogled v mlado delovno silo: samozavest in zadrževanje zaposlenih

Raziskava Talent Sentiment razkriva pomembne vpoglede v samozavest mladih zaposlenih.
Pisanje motivacijskega pisma

Prošnja za delo: kako napisati motivacijsko pismo?

Preberite koristne nasvete o pisanju spremnega oziroma motivacijskega pisma, ki vam bodo pomagali narediti dober prvi vtis na delodajalca.
Manpower Meet & Greet 2024

Manpower Meet & Greet dogodek za Slovenijo, Madžarsko in Hrvaško

Septembra so se ekipe Manpower zbrale na nepozabnem Meet & Greet dogodku.
loading-gif