Če želimo uspeti v današnjem poslovnem okolju, se moramo spremembam na trgu oziroma v panogi hitro prilagajati, kar pogosto pomeni, da se moramo odmakniti od dolgotrajnih procesov načrtovanja in postati agilnejši. Tisti, ki so pri tej preobrazbi uspešni, lahko dosežejo večjo učinkovitost, rast, večje zadovoljstvo kupcev in tudi večjo zavzetost zaposlenih.
HR je na vznemerljivem razpotju. Svet dela se spreminja, novi načini življenja in bivanja pa zahtevajo drugačne razmisleke o načinih dela in vodenja v organizacijah. Če želi HR ohraniti svojo relevantnost, se mora razvijati.
Zaposleni in njihovi vodje si želijo prožnih in lahkotnih rešitev za ljudi v realnem času. Poleg tega želijo sodelovati v razpravah in rešitve soustvarjati. Prepričana sem, da lahko z agilno miselnostjo HR najde odgovore na številne izzive, s katerimi se trenutno soočamo. Agilni HR lahko prav tako odgovori na vprašanja o tem, kako ustvariti agilnejše procese, strukture in ustrezne predpogoje, v katerih bi se zaposleni počutili bolj vključeni.
Transformacija HR in vloge HR v agilnih organizacijah
Če želimo agilnost vzpostaviti po celotni organizaciji, potrebujemo opolnomočene in visoko učinkovite time, ki imajo znanja in kompetence, da lahko prevzemajo različne projekte.
Ker so v poslovanje vpleteni ljudje, so HR-timi najprimernejši za to, da vodijo in pomagajo ustvarjati agilnejše strukture. Čas je, da HR-timi spremenijo svoj način dela, kajti če bomo še naprej delali tako, kot smo delali doslej, ne moremo spodbujati sprememb drugod po organizaciji.
Če pogledamo nekaj ključnih področij poslovanja – zaposlovanje, upravljanje sprememb, razvoj ljudi, učenje in mentorstvo – ugotovimo, da igra HR tukaj odločilno vlogo. Ponuja se nam priložnost, da pomembno prispevamo k spremenjenemu načinu poslovanja podjetij v prihodnje. To je priložnost za soustvarjanje rešitev z vsemi našimi zaposlenimi in za to, da sprejmemo osrednjo vlogo, ki jo igramo pri oblikovanju prihodnosti dela.
Kako začeti z agilnim HR?
V nadaljevanju je nekaj praktičnih prvih korakov:
Pri tem pa ne pozabite na ustvarjanje psihološko varnega okolja. Ustvariti moramo okolje, v katerem si bo vsakdo upal biti to, kar je, izraziti svoje mnenje, poskusiti nove stvari in se učiti. Prav tako moramo razumeti, da kompleksni problemi nimajo preprostih rešitev, zato moramo eksperimentirati, delati napake in se iz njih učiti.
Ključno je predvsem to, da začnemo uvajati spremembe. Zapomniti si moramo, da majhne spremembe prinašajo velike učinke in postopno spreminjajo kulturo ter povečujejo agilnost vašega tima oziroma organizacije. Kultura in miselnost sta ključni. Agilnost je miselnost, miselnost pa je potovanje.
Majina strast je pomagati vodjem in kadrovikom spremeniti način dela in se prilagoditi potrebam sodobne delovne sile. Ustanovila je podjetje Agile People Slovenia za pospeševanje preobrazbe človeških virov s širjenjem vrednot sodelovanja strank, opolnomočenja ljudi, učnih organizacij, navdihujočega vodenja in hitrih sprememb na vseh področjih podjetij in organizacij.