karierna sidra
Back

Spoznajte, kaj vam je pri delu pomembno in kaj vas motivira

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj vas določeno delo osrečuje, vam daje zadovoljstvo, medtem ko pravite, da nekega dela ne bi mogli opravljati in se v njem ne vidite? Zakaj nekateri ljudje iščejo rutino in ustaljene delovne naloge, drugi pa uživajo v pestrem in dinamičnem delu. Skrivnost tiči v globoko zakoreninjenih vrednotah, ki usmerjajo naše poklicne odločitve. Govorimo o kariernih sidrih.  Vsak od nas ima edinstveno kombinacijo vrednot, sposobnosti in želja, ki oblikujejo način, kako pristopamo k delu. Razumevanje svojega kariernega sidra nam lahko pomaga pri izbiri kariere, ki je skladna z vrednotami, ter pri sprejemanju odločitev, ki bodo vodile k večjemu zadovoljstvu in uspehu.  

 

Kaj so karierna sidra? 

Karierno sidro je koncept, ki ga je razvil dr. Edgar Schein. Po njegovem mnenju se karierno sidro oblikuje skozi čas na podlagi izkušenj, vrednot in želja. To je kot nekakšni notranji »motor«, ki usmerja poklicne odločitve in zagotavlja stabilnost, tudi ko se delovno okolje spreminja. 

Gre za globoko zakoreninjen občutek tega, kdo ste in kaj potrebujete, da bi bili v svoji karieri izpolnjeni. Razumevanje tega notranjega kompasa nam lahko pomaga pri usklajevanju naših poklicnih ciljev z osebnimi vrednotami. 

 

Osem kariernih sider 

Dr. Edgar Schein je opredelil osem glavnih kariernih sider. Vsak od njih predstavlja drugačno vrsto motivacije in prioritet. 

Tehnično-funkcionalno sidro  

Ljudje s tem sidrom cenijo strokovno znanje in kariero gradijo okrog vsebine dela oziroma stroke. Uživajo v poglabljanju na strokovnem področju. Njihova najvišja vrednota je znanje, cenijo možnost razvoja, učenja.   

Managersko sidro 

Za ljudi, ki imajo to sidro najbolj izraženo, je najbolj motivacijsko to, da napredujejo po hierarhični  lestvici navzgor do najvišjih pozicij oziroma ravni odgovornosti. Razmišljajo strateško, želijo voditi (ljudi), se odločati in prevzemajo odgovornost za najpomembnejše odločitve.  

Sidro samostojnosti in neodvisnosti 

Ljudje, ki imajo to sidro najbolj izraženo, cenijo svobodo, avtonomijo. Želijo, da se jim pove kaj naj bo njihov cilj, kaj naj bo rezultat, dobijo naj okvir dela, nato pa imajo proste roke kako priti do cilja. Želijo zaupanje, da bodo sami prišli do rezultata.   

Sidro varnosti in stabilnost 

Za osebe v tem sidru je pomembna varnost, ki jim jo daje stabilno delovno okolje (organizacija) ali stabilna zaposlitev (npr. služba za nedoločen čas) oziroma jim varnost dajejo delovne naloge, ki so vnaprej določene in poznajo točen postopek kako priti do cilja.  

Sidro podjetniške ustvarjalnosti  

Ljudje, ki imajo to sidro bolj izraženo, imajo veliko podjetniških idej, ki jih v obliki izdelka ali storitev želijo lansirati na trg. Njihova vrednota je lastništvo, želijo npr. imeti lastno podjetje.  

Sidro poslanstva  

Največja motivacija oseb, ki imajo to sidro najbolj izraženo, je, da pri delu najdejo višji smisel, da vedo za kaj (npr. za okolje) ali za koga (za ljudi) nekaj delajo. Svoje delo morajo osmisliti in vedeti kaj je dodana vrednost njihovega dela. Njihovo delo je torej usmerjeno v višje družbeno dobro oziroma izboljšuje življenja drugih. 

Sidro čistega izziva 

Ljudje v tem sidru imajo radi pestro in dinamično delo, ker se hitro začnejo dolgočasiti.  Radi tudi tekmujejo, velikokrat kar s samim seboj in si postavljajo visoke cilje, izzive. Nenehno premikajo lastne meje in kar sami iščejo naloge, ki jim predstavljajo izziv. 

Življenjski slog 

Posamezniki, ki imajo to sidro najbolj izraženo, cenijo ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. Cenijo malenkosti, ki jim jih omogoča organizacija, da lažje uskladijo poklicno sfero življenja s potrebami oziroma načinom zasebnega življenja, a so kljub temu predani in si gradijo bogate kariere. Njihova vrednota je prosti čas.  

 

Kako nam rezultati lahko koristijo?  

Posameznika v določenem kariernem sidru k dobremu delu žene izbrana vrednota. Ključno je, da posameznik ugotovi katera karierna sidra so pri njem (naj)bolj izražena. Tako ve, kakšno delo mu ustreza in si poišče delovno okolje, kjer bo to sidro lahko »živel«. S poznavanjem sider sprejemamo boljše karierne odločitve. V okolju, ki podpira najbolj izražena sidra posameznika oziroma tisto, kar mu je pri delu pomembno, je posameznik bolj motiviran. Na ta način se izognemo izgorelosti in nepotrebnemu stresu. Osebna odgovornost posameznika torej je, da ugotovi kaj mu je pri delu pomembno oziroma kaj ga motivira, saj bo tako bolj zadovoljen in uspešen pri delu.  

  

Kako prepoznati svoje karierno sidro? 

Prepoznavanje kariernega sidra je lahko proces, ki zahteva samorefleksijo in analizo naših preteklih odločitev. Razmisliti moramo o naslednjem: 

  • Katere vrste nalog nas navdušujejo? Ali radi vodite ekipe, rešujete izzive ali kariero gradite okrog vsebine dela?  
  • Kakšno okolje nam najbolj ustreza? Ali želite stabilno in predvidljivo delovno okolje ali iščete dinamičnost? 
  • Katere vrednote so nam najpomembnejše? Ali vam je najpomembnejši uspeh, znanje, napredovanje, ustvarjalnost ali kaj drugega? 

Najbolj zanesljiv, hiter in preprost način pa je, da enostavno rešite vprašalnik. 

 

Izkoristite brezplačno analizo motivacije 

Na Javnem zavodu Cene Štupar – Center  za izobraževanje Ljubljana deluje svetovalno središče osrednjeslovenske regije, kjer izvajamo tudi analizo motivacije z internim orodjem Motivator. Poleg kariernih sider boste z vključitvijo v analizo spoznali tudi kateri so vaši najbolj izraženi faktorji motivacije.   

Če želite bolje razumeti svoje karierno sidro in faktorje motivacije, vas vabimo v naše svetovalno središče. Storitev je za vključene povsem brezplačna.  

Stopite v stik z nami! ([email protected])

 

Jana Mlačnik, Vodja ključnih strank in HR svetovalka, Javni zavod Cene Štupar

Druge objave

Leading with heart

Vodenje s srcem – edini pravi način vodenja za nove generacije!

Ljudje smo si različni. Različno čutimo, različno sprejemamo vsakodnevne dogodke in težave ter se različno soočamo z njimi. To ni odvisno samo od…
Zakaj nekatera podjetja delujejo kot "magnet za talente"?

Zakaj so nekatera podjetja pravi "magnet za talente"?

Ko se podjetja strateško odločijo za vlaganje v razvoj svojih zaposlenih in jim omogočijo pridobivanje novih veščin, ti postanejo bolj prilagodljivi…
Kako Lidl Slovenija skrbi za blagovno znamko delodajalca?

Intervju: Kako Lidl Slovenija skrbi za blagovno znamko delodajalca?

Sara Habjan je vodja kadrovske službe z več kot 10-letnimi izkušnjami, vključno z generičnim zaposlovanjem, zadrževanjem, iskanjem in izbiro vodilnih…
HR Starter - Klara Nemec

Izkušnja s programom HR Starter: Poglobljeno spletno potovanje v svet kadrovanja

V današnjem dinamičnem in hitro spreminjajočem se poslovnem svetu je upravljanje človeških virov postalo zelo kompleksno in ključno za uspeh…
Iskanje zaposlitve nasveti

Nasveti za iskanje prve zaposlitve

Vstop na trg dela in iskanje prve redne zaposlitve večini mladih predstavlja vrelec stresa. Pred tem nam izobraževalni sistem zagotavlja občutek…
Zastopniki kandidatov

Nismo le rekruterji, temveč zastopniki kandidatov

Čas, ko so ljudje zvesto služili istemu delodajalcu skozi celotno kariero, se spreminja. Čedalje več kandidatov pogosteje menja zaposlitev, ne nujno…
Kako lahko podjetja privabijo mlade talente?

Kako lahko podjetja privabijo mlade talente?

Podjetja se dandanes soočajo z marsikatero težavo zaradi razlik med mladimi in obstoječimi zaposlenimi – mladi imamo drugačne navade, vrednote, želje…
Vpliv transparentnosti na uspešnost organizacije

Vpliv transparentnosti na uspešnost organizacije

Transparentnost, kot ena izmed temeljnih vrednot organizacije, spodbuja odprtost med zaposlenimi ter prenosom in deljenjem informacij.
delo od doma, fleksibilno delo

Oblike dela se spreminjajo

V preteklosti je delodajalec organiziral delo in delovno mesto bodisi v podjetju ali na terenu. V času pandemije so se podjetja čez noč organizirala…
loading-gif